banner108
Öne Çıkanlar arenasporkolik BozalanlarEvrensel İkilisi Zirvede KKTC SPOR MANŞETLERİ Cimnastikçi Kızlarımız İskele geriden geldi (24)
banner81
banner97

Bu haber kez okundu.

İskele, Garavadan 3 Puanı Masada Aldı Kendini Kurtardı, Yenicami’yi “YAK”tı..!
banner98

KTFF Disiplin Kurulu’nun aldığı kararlar şöyle;

KIRMIZI KART VE DİSİPLİN CEZALARI

Yasin Doğan (Çetinkaya)3 Maç

Evren Ercan (Doğan Türk Birliği)3 Maç

Ahmet Elham Düzdaban (Karşıyaka)2 Maç

Ege Kula (Lefke)1 Maç

İlyas Yılmaz (Gönyeli)1 Maç

Uğur İsmetoğulları (Gönyeli)3 Maç

Emirhan Bolat (M. Hacıali Yılmazköy)3 Maç

Mehmet Can İşlek (Hamitköy)1 Maç

Yunus Emre Bozoğlan (Girne Halk Evi)1 Maç

Ramazan Özdoğan (Küçük Kaymaklı)3 Maç

TEKNİK DİREKTÖR, ANTRENÖR VE KULÜP PERSONELİ

Emrah Doğan (Cihangir)3 Maç

Fatih Ahmet Kaptan (Türk Ocağı Limasol)1 Maç

Kaan Tanışık (Doğan Türk Birliği)3 Maç

Fırat Ömür (Lefke)1 Maç

4 SARI KART NEDENİYLE 1 MAÇ CEZALI OYUNCULAR

FUTBOLCU ADI SOYADI

KULÜBÜ

Abdulaziz Köse

Pera L. Gençler Birliği SK

Abdulrahim Edis

Cihangir GSK

Ahmet Sovukoluk

M. Hacıali Yılmazköy SK

Alıreza Moradgholıeı

Dem s Cons. Çanakkale TSK

Alihan Ak

Tremeşeli H. Dumlupınar TSK

Arda Doğan

Ozanköy SK

Berkay Ali Paşaoğlu

Lapta TBSK

Cemal Yaşınses

Alsancak Yeşilova SK

Cengiz Dilik

Yalova SK

Cuma Ali Güngör

M. Hacıali Yılmazköy SK

Ediz Akçaylı

Ozanköy SK

Ege Barış Arslan

Ünimar Maraş GSK

Ertu Gazi

Ozanköy SK

Fuat Kurt

M. Hacıali Yılmazköy SK

Gökdeniz Onat

Dem s Cons. Çanakkale TSK

Hakan Karacaoğlu

Cihangir GSK

Kaan Savaşkan

Lefke TSK

Kenan Özerinç

Mağusa Türk Gücü

Mehmet Bahattin Zaim

Binatlı YSK

Mehmet Mert Acı

Geçitkale GSK

Nehir Cantaş

Mağusa Türk Gücü

Onur Özbay

Hamitköy ŞHSK

Sarp Otcuoğlu

Türk Ocağı Limasol

Sena Develioğlu

Karşıyaka SK

Serkan Salık

Karşıyaka SK

Toykan Hacet

Karşıyaka SK

KTFF DİSİPLİN KURULU KARARLARI

1) 20960 maç numarasıyla AKSA Süper Lig’de 30. haftada oynanan Alsancak Yeşilova-Pera L. Gençler Birliği SK karşılaşması ile ilgili olarak Pera L.Gençler Birliği’nin ilgili karşılaşmasıyla alakalı olarak yaptığı itiraz sebebiyle müsabaka DS-21/2023-2024 numaralı sevk kararı ile Kurulumuza sevk edilmiştir.

Pera L. Gençler Birliği tarafından KTFF Yönetim Kuruluna yapılan itirazda 01/05/2024 tarihinde Alsancak Yeşilova Spor Kulübü ile oynadıkları maçta Alsancak Yeşilova Spor Kulübü’nün 119236 lisans numaralı Jimmy Mwanga, 118874 lisans numaralı Marcel Aubin Adja ve 116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur’un Müsabaka Talimatının 24( e) maddesine aykırı olarak maç varakasına yazıldığı ve/veya müsabaka isim listelerine üç yabancı ve/veya TC statüsünde futbolcu yazılarak KTFF Müsabaka Talimatı 24 ( e)’nın ihlalinden ötürü Alsancak Yeşilova Spor Kulübü’nün hükmen yenik sayılmasını talep etmiştir.

Pera L. Gençler Birliği’ni temsilen Kulüp As Başkanı Cem Kanat ve kulüp Avukatı Hüseyin Kırsaç 04/05/2024 tarihli itiraz dilekçelerinde belirtilen iddialarını yinelemişlerdir. Aleyhine şikâyet te bulunulan Alsancak Yeşilova Spor Kulübü, gerek yazılı gerekse kulüp Başkanı’nın sözlü savunmasında Tamer Cem Haddur isimli 116665 lisans numaralı futbolcunun 8 yaşından itibaren kulüp oyuncusu olduğu, ilgili futbolcunun yedek kadroya yazılmasının altyapıdan beridir oyuncuları olan futbolcunun KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil Talimatının 11 ( H) maddesinde yer alan 3 sezonluk lisans işlemi kuruluna takılmayacağı inancı ile yazıldığını belirterek, hata yapıldığını kabul ederek Kurulumuzdan özür dilemiştir.

KTFF Yönetim Kurulu 26.05.2023 tarihinde “2023-2024 futbol sezonundan geçerli olmak üzere Süper Lig’de tescilli takımların en fazla 2 (İki) Profesyonel Yabancı Uyruklu Futbolcu Transfer İşlemi yapabileceklerine karar vermiştir. 02.05.2024 tarihinde oynanan futbol müsabakasından takım listesinde yer alan 119236 lisans numaralı Jimmy Mwanga ve 118874 lisans numaralı Marcel Aubin Hdja’nın yabancı statüsünde yer aldığı noktasında ihtilaf yoktur ve Kurulumuz da bu yönde tespitte bulunur.

116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur’ın ilk lisansı 215.01.2022 tarihinde verilmiş olup, statüsü TC olarak belirlenmiştir. 2021-2022 sezonu8n takip eden 2022-2023 ve 2023-2024 sezonlarında da ilgili futbolcunun statüsünün TC olduğu görülmektedir. KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil talimatının 11. Maddesinin A fıkrası aynen şöyledir:

“Türkiye Cumhuriyeti uyruklu ailelerin çocukları için anne veya babasının çalışma izni ile yasal yollardan yerleşik 01.01.2006 ve sonraki yıllarda doğmuş olan çocuklar için lisans çıkarttıkları tarihten itibaren üç sezon lisansı bulunan ve her sezon için en az 10 resmi müsabakaya katılan A2 ve/veya alt lig futbolcuları, kendi liglerinin “A” takımlarındaki müsabakalara katılmak suretiyle yerli statü elde etmiş sayılacaklardır.”

Özetle, KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil Talimatının 11. Maddesinin H fıkrasına göre TC statüsünde olan bir futbolcunun yerli statü elde edebilmesi için üç sezon lisansı bulunması ve her sezon için en az 10 resmi müsabakaya katılması gerekmektedir. 116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur 2021 sezonunda 20, 2022-2023 sezonunda 45 ve 2023-2024 sezonunda 36 müsabakaya katılmıştır. Dolayısıyla ilgili futbolcunun yerli statüsünü elde edebilmesi için üç sezon lisansının bulunmasına ilişkin kriteri yerine getirip getirmediğinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil Talimatının 2. Maddesinde ’Sezon ’un tanımı 01 Temmuz-30 Haziran arasını anlatır. İbaresi yer almaktadır.

Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil Talimat 2. maddesini yer alan sezon tanımı ve 11. Madde’nin H fıkrası birlikte değerlendirildiğinde, bir futbolcunun yerli statüsünü elde edebilmesi için üç sezon boyunca lisansı bulunması gerekmektedir. Bir başka anlatımla ilgili futbolcunun yerli statüsüne geçebilmesi için üç sezon kriterlerini tamamlamış olması gerekmektedir.

116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur ile ilgili olarak KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil talimatının 11. Maddesinin A fıkrasında yer alan üç sezon lisans bulunmasına ilişkin kriterin yerine getirilmediği Kurulumuza tespit edilmiştir.

Yine KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil talimatının 4 maddesinin C fıkrasına göre futbolculara KTFF tarafından açıklanan transfer dönemleri dışında herhangi bir lisans çıkarılması mümkün değildir. Statü değişikliğine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmadığından statü değişikliğinin de ayni madde altında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Sezon başında lisans çıkarılması esnasında her futbolcu lisansının hangi statü de olduğu kulüpler tarafından beyan usulü ile belirlenmektedir, her bir futbolcu için KTFF’nın resmi web sayfasında ilgili futbolcunun statüsü de açıkça ilan edilmektedir.

Yukarıda da belirtildiği üzere 116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur’un statüsü 2021-2022, 2022-2023 ve 2023-2024 sezonları için TC olarak ilan edilmiştir. Dolayısıyla, 116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur ilan edilen statüsünde 2023-2024 sezonu tamamlanmadan bir değişiklik yapılamamaktadır. KTFF Amatör Yerli Futbolcu Transfer ve Tescil talimatının 4 maddesinin C fıkrası ve 116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur’un ilan edilen statüsü göz önünde bulundurulduğunda 2023-2024 sezonunda TC yani yabancı statüsünde olduğu görülmektedir.

KTFF Müsabaka talimatının 24. Maddesinin e) fıkrasında yer alan ‘ müsabaka isim listesinde, yabancı uyruklu futbolcuların, KTFF tarafından belirlenmiş sayıdan fazla olması durumunda ilgili kulübün hükmen yenik sayılması gerekmektedir.

Yukarıda yaptığımız tespit ve bulgular ışığında 116665 lisans numaralı Tamer Cem Haddur’ın yerli statüsünde olmadığı ve yabancı statüsünde olduğuna karar veririz. Dolayısıyla, Alsancak Yeşilova Spor Kulübü’nün KTFF tarafından belirlenen iki (2) profesyonel yabancı uyruklu futbolcu kriterleri üzerinde 3 yabancı futbolcuyu müsabaka isim listesine yazdığına karar verilir.

Sonuç olarak Alsancak Yeşilova Spor Kulübü’ne KTFF Müsabaka talimatının 24. Maddesi (e) fıkrası uyarınca Hükmen Yenik sayılmasına ve 25 (4) uyarınca ilgili maçın Alsancak Yeşilova 0-Pera L. Gençler Birliği: 3 olarak tescil edilmesine karar verilir.

2) 05/05/2024 tarihinde Gönyeli stadında, Gönyeli-M. Hacıali Yılmazköy arasında oynanan AKSA I. Lig müsabakasında yaşanan saha olayları neticesinde Gönyeli ve M.Hacıali Yılmazköy SK Kulüpleri KTFF soruşturma mercii tarafından DS-21/2023-2024 sevk numarası ile Kurulumuza sevk edilmiştir.

Kurulumuza yapılan sevk ile ilgili hakem ve gözlemci raporları Kurulumuz tarafından tetkik ve tezekkür edilmiştir. Şöyle ki; maçın başlamasına 5 dakika kala kuzey tribünlerinin alt dip kısmına doğru, her iki takım taraftarının kavga ettiği, hatta bir taraftarın yüzünün kanadığı fakat hangi takım taraftarı olduğunun görülmediği gözlemci ek raporunda ifade edilmektedir. Devamla, işbu olaylar neticesinde müsabakanın da 5 dakika gecikmeli başladığı da raporlardan anlaşılmaktadır. Maçın oynandığı alanda ise yine, bu kez Güney açık tribünde taraftarlardan kaynaklı hadiselerin yaşandığı ve olaylara müdahalede polisin yetersiz kaldığı da huzurumuzdaki raporlardan anlaşılmaktadır.

Her iki kulübün de DT 52 uyarınca Kurulumuza sevk edilmesine müteakip her iki kulüp başkanı da Kurulumuz huzuruna gelerek yaşananlardan kaynaklı üzgün olduklarını, her iki kulübün de herhangi bir sıkıntısının olmadığını ve yaşanan saha olaylarından dolayı özür dilediklerini Kurulumuza beyan etmişlerdir.

Tüm yukarda serdedilmiş olan bilgilerden yola çıkarak Kurulumuz hakem ve gözlemci raporların ve her iki kulüp başkanının ikrar nitelikli beyanlarını dikkate alıp değerlendirme yaptıktan sonra her iki kulübün de DT 52/1/b’yi ihlal etmiş olduğu kanaatine varmıştır.

Dolayısı ile her iki kulübe DT 52/10 uyarınca her iki kulübe de daha önceden herhangi bir ceza da almadıklarını dikkate alarak 2,000.-TL (İki Bin Türk Lirası) para cezası verilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

banner116
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner117

banner68

banner110

banner91

banner92

banner109

banner118

banner70

banner48

banner47

banner111

banner74

banner75