banner76

banner66

banner68

banner52

banner73


banner70

banner48

banner47

banner74

banner45

banner46

banner75

banner67
21 Mart 2018 Çarşamba

Kriz Başlamadan Çözüldü..!
banner62

Dünyalı olma zamanı

04 Nisan 2015, 00:49
Bu makale 3382 kez okundu
Dünyalı olma zamanı
Hasan Hüda ECER
 İster kabul edin ister etmeyin, artık dünya o kadar küçülmüştür ki, halkı ne kandırabilir ne de korku pompalayarak caydırabilirsiniz. İnandığı ve yaşadığı şeyleri herkes çok iyi görüyor ve biliyor.
Baskı, tehdit ve komplo teorileri dönemleri bitmiştir. İnsanları sindirerek veya baskı kurarak bir şeyleri yapacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Artık kabul etmeniz gerekir ki, kendi ülke insanınızı dünyadan kopuk yaşamaya mecbur ederseniz, size dikleşecek ve kafa tutacaktır.
Yönetmek önemlidir. Yöneticilerin çağa ayak uydurması, kendi halkının ne istediğine kulak vermesi, yetenekli gençlerin önünü açması, dünya insanları ile kaynaşması ve Kıbrıs Türk varlığının adını dünyaya duyurması için çaba harcaması gerekiyor.
Yıllardan beridir Kıbrıs meselesinin çözümü için Cumhurbaşkanları neden görüşmeleri sürdürüyorlar? Veya zaman zaman kesilen görüşmelerin yeniden başlaması için neden çağrıda bulunuluyorlar? Bu adaya bir çözümün gelmesi için değil mi? 
Bir konuda hak iddia ederseniz masaya oturmanız gerekiyor. Uzaktan gazel okumakla bir yere varamazsınız. Ya da kaba kuvvetle hak iddia edemezsiniz. KOP’ta bizim de hakkımız varsa, bu hakkı kazanmak için masaya oturmamız gerekiyor.
1983’te, Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarımızı tamamen Rum’a teslim ederek, ayrı bir cumhuriyet kurduk. Kurduk da bu cumhuriyeti tanıtabildik mi? Anavatan dediğimiz Türkiye bile bizi tanımadı. Dışlandık, horlandık, ambargolara maruz kaldık, birçok yetenekli nesil yok oldu gitti. Sonuç; sıfıra sıfır, elde hiç.
Bundan sonra kimliksiz ve kişiliksiz yaşamak ve buna seyirci kalmak istemiyoruz. Sertoğlu’nun başlattığı ve cesaretle sürdürdüğü bu girişimi yürekten destekliyorum. Bir spor adamı olarak yıllardır nelere maruz kaldığımızı en iyi bilenlerdenim.
Türkiye takımları Güneye gelip maç yaparken aşağılanmadık mı? Mersin’de yapılan yarışmalarda Kıbrıs Bayrağı ile TC Bayrağı aynı andan göndere çekilirken, nasıl dışlandığımızı ve neler yaşadığımızı kim sorguladı? 
Hamasete gelince mangalda kül bırakmayanlar bu durumlar karşısında neler yaptı? Sadece  ortaya çıkıp tehdit savurdular. Hamaset naraları ile artık bir yere varılamayacağını siyasilerin bilmesi gerekiyor. Bu halk soğuk savaş dönemini bitirmiştir. Herkes sporun din, dil, ırk, renk ayırımı yapmadan, insanları kaynaştırdığını çok iyi öğrendi. Kimseyi vatan millet Sakarya sözleri ile kandıramazsınız.
Nasıl ki ralli sporu bu ülkede yapılırken sayın Denktaş, buna destek çıkmıştı. Hatta ralli arabalarının üzerine Kıbrıs Bayrağının yapıştırılmasına bile destek olmuştu ve doğru olanı yapmıştı,  şimdi de futbola destek çıkıp çözüm şekline yardımcı olması gerekiyor. 
İnatla bir yere varamazsınız. Otorite boşluğunun olduğu yerde, her kafadan bir ses çıkar ve halk da bunu tartışır, fikrini söyler, yorum yapar. Siz bu ülkenin spordan sorumlu bakanı iseniz, Kıbrıs Türk gençliğini dünya ile kaynaştırmanın yollarını aramalısınız.
Spordan sorumlu bakan olarak, “Spor politikamızın” ne olduğunu bize söyleyebilir misiniz? Yoksa işinize geldiği zaman, arabalara Kıbrıs bayrağının takılmasına müsaade edeceksiniz, işinize gelmediği zaman da futbolun önüne takoz koyacaksınız.
Devlet bütçesinde iki milyona yakın para harcanarak bu ülkede ralli düzenlemesine destek olmadınız mı? O zaman futbola neden engel olmaya çalışıyorsunuz? Ralli olayında nasıl ki bu ülkenin spor adamaları size destek çıktı ve yapılanın doğru olduğunu savundular, bugün de aynı spor medyası futbolun yapmış olduğu girişime destek çıkıyor.
Spor bakanı olarak, bu ülkenin sporunun gelişmesinden sorumlusunuz. Devlet adamlığı bunu gerektirir. Doğa boşluk tanımaz. Sorumluluk duygusu içerisinde, futbolu kaosa sürüklemekten, insanları ikiye bölmekten vazgeçin ve futbolun önünü açacak girişimlere destek çıkın.
Yoksa federasyonla ilişkileri askıya almakla bir yere varamazsınız. “Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi yok” misali, futbolu önüne set çekemezsiniz. Sayın Sertoğlu ile oturup bir yol haritası belirlemeniz gerekirken, ben küstüm oynamam diyemezsiniz.
Halkın sesine kulak verin ve futbolu siyasete malzeme etmeyin. BU ÜLKEDE BİR ÇÖZÜM SÜRECİNE GİRİLECEKSE, BUNU FUTBOL YOLU İLE AÇMANIN TAM ZAMANIDIR.


    Yorumlar

banner71
SÜPER LİGDE EN ÇOK TARAFTAR KİMDE ?

banner69
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner55